Wpływ kofeiny na pH soku żołądkowego i jego relacja z terapią inhibitorami pompy protonowej (PPI) stanowią istotny temat w kontekście leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.


    Mechanizm działania kofeiny obejmuje stymulację układu nerwowego, co z kolei prowadzi do zwiększenia wydzielania kwasu solnego w żołądku. Wiadomo że kwas solny jest kluczowym składnikiem soku żołądkowego, odpowiedzialnym za prawidłowe działanie niektórych enzymów trawiennych i działanie bakteriobójcze. 

Obniżone pH Soku Żołądkowego.

    Pod wpływem kofeiny dochodzi do obniżenia pH soku żołądkowego. Ma to potencjalny wpływ na skuteczność leczenia PPI, które są powszechnie stosowane w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Inhibitory pompy protonowej działają na komórki błony śluzowej żołądka, hamując produkcję kwasu solnego.

    PPI, takie jak pantoprazol czy omeprazol, działają poprzez zahamowanie aktywności pompy protonowej w komórkach błony śluzowej żołądka, co prowadzi do zmniejszenia ilości wydzielanego kwasu solnego.

    Badania sugerują, że spożycie kofeiny może wpływać na obniżenie skuteczności terapii PPI. Wzmożone wydzielanie kwasu solnego pod wpływem kofeiny może przeciwdziałać działaniu inhibitorów pompy protonowej, powodując niedostateczne zmniejszenie produkcji kwasu solnego niż oczekiwano.

    Pacjenci stosujący leki PPI w celu leczenia choroby wrzodowej powinni być świadomi wpływu kofeiny na skuteczność tych leków. Osoby, które spożywają kofeinę regularnie, mogą wymagać dostosowania dawki PPI lub zastosowania innych strategii leczenia.