Dieta niskowęglowodanowa to doskonały wybór dla osób dbających o optymalny stan zdrowia.

CO TO JEST DIETA NISKOWĘGLOWODANOWA / low carb?

Dieta niskowęglowodanowa / low carb to dieta wysokotłuszczowa i umiarkowanie białkowa, która kładzie nacisk na spożywanie zdrowych tłuszczów, wysokiej jakości białka i dużej ilości świeżych warzyw o niskiej zawartości węglowodanów. 

Ten sposób odżywiania pomaga ludziom schudnąć, utrzymać wagę i złagodzić zespół metaboliczny, a także cukrzycę typu 2.

O różnicach między dietą low carb a dietą ketogeniczną napiszę w odrębnym artykule.

Większość kalorii w diecie niskowęglowodanowej pochodzi z tłuszczu, następnie z białka i na końcu z węglowodanów.


Ten sposób odżywiania kładzie nacisk na liberalne użycie tłuszczów, spożywanie umiarkowanych ilości białka i cieszenie się różnorodnymi warzywami o niskiej zawartości węglowodanów, szczególnie warzyw z zielonymi liśćmi. Orzechy i nasiona są doskonałym dodatkiem do diety, dostarczają niezbędnych minerałów, zdrowych tłuszczów i błonnika – ale ponieważ orzechy i nasiona są również źródłem węglowodanów, należy je spożywać z umiarem.

Być może zastanawiasz się, czy na diecie niskowęglowodanowej można spożywać owoce. Odpowiedź brzmi „Tak”, ale pamiętaj, aby spożywać owoce o niskiej zawartości węglowodanów, takie jak jagody i stosuj je z umiarem. 


Przestrzeganie diety o niskiej zawartości węglowodanów jest łatwe. Wybieraj żywność najlepszej jakości, na jaką Cię stać, unikaj zbóż, cukru i skrobi.  Gotuj jedzenie w domu, czytaj etykiety i naucz się wybierać odpowiednie dania w restauracjach.

JAK ROZPOCZĄĆ DIETĘ NISKOWĘGLOWODANOWĄ W TRZECH PROSTYCH KROKACH.

1) OKREŚL SWOJE MAKRA

Makra reprezentują ilość węglowodanów, tłuszczów i białek, jaką należy spożywać dziennie.  Opierają się na płci, wzroście, wadze, wieku, poziomie aktywności fizycznej. Możesz obliczyć je samodzielnie lub udać się po pomoc do dietetyka.

Jeśli potrzebujesz konsultacji napisz w celu ustalenia terminu: dietetyk@agnieszkamendyk.pl

2) IDŹ NA ZAKUPY

Wybieraj produkty o naturalnie niskiej zawartości węglowodanów, takie jak zielone warzywa liściaste, pełnotłusty nabiał, jajka, orzechy, nasiona i mięso. Najlepsze są świeże, minimalnie przetworzone składniki. Przetworzona żywność zawiera sód, konserwanty i dodatek cukru, dlatego należy uważnie czytać etykiety. Poszukaj bezcukrowych alternatyw dla przypraw, takich jak ketchup i sos barbecue, lub przygotuj własne. 
Nawet w popularnych sieciówkach można znaleźć produkty przeznaczone dla osób na diecie niskowęglowodanowej.

3) ZACZNIJ GOTOWAĆ

Aby uzyskać najlepsze rezultaty w odchudzaniu, staraj się zachować prostotę, ale prostota nie oznacza nudy. Jedzenie będzie smakowało dobrze, jeśli będziesz używać przypraw i ziół.

Nie zapominaj o warzywach bo warzywa zawierają witaminy i minerały, a także błonnik i wodę, dzięki którym czujemy się syci. 
Zdrowa kompozycja sałatkowa dostarcza odpowiedniej ilości białka i tłuszczu poprzez dodatek mięs-ryb-skorupiaków, serów, jajek, orzechów i nasion oraz dressingu.
Nawet duża miska sałatki ma niską zawartość węglowodanów, jeśli  zostanie przygotowana z warzyw o niskiej zawartości węglowodanów.


PAMIĘTAJ!
Aby schudnąć nie musisz się głodzić. Jeśli nauczysz się prawidłowo komponować posiłki zyskasz zdrowie, energię i prawidłową wagę.

Jeśli masz ochotę poczytać więcej zostawiam artykuły:

Bolla AM, Caretto A, Laurenzi A, Scavini M, Piemonti L. Low-Carb and Ketogenic Diets in Type 1 and Type 2 Diabetes. Nutrients. 2019 Apr 26;11(5):962.

Naude CE, Brand A, Schoonees A, Nguyen KA, Chaplin M, Volmink J. Low-carbohydrate versus balanced-carbohydrate diets for reducing weight and cardiovascular risk. Cochrane Database Syst Rev. 2022 Jan 28;1(1)